Legendární Remoska slibuje snadnou přípravu jídla. A dokonce zdravě, s minimem tuku!

Nepochybujeme o tom, že jste o ní slyšeli. Remoska je legendární český pečicí hrnec, který byl patentován počátkem 60. let. Miliony vyrobených kusů, nespočet spokojených uživatelů a téměř identický koncept potvrzují, že v jednoduchosti je krása. V následujících řádcích vám prozradíme, proč je tak populární i dnes – v době, kdy nabídka kuchyňských spotřebičů doslova překypuje „podobnými“ multifunkčními pomocníky.

První seznámení

Předpokládejme, že Remosku znáte jen vidění – víte, že elektrický pečicí hrnec české výroby existuje, ale nikdy jste s ním nepřišli do kontaktu, natož ho blíže zkoumali. Jak tedy vypadá a na jakém principu funguje?

Remoska je již na první pohled velmi jednoduché (avšak elegantní) zařízení, které není prošpikováno tlačítky pro aktivaci nejrůznějších funkcí. Jde zcela opačným směrem, sází na naprosto nekomplikované ovládání. Skládá se ze dvou základních částí – mísy a pečicího víka. Současný sortiment navíc disponuje i několika dalšími prvky – skleněnou poklicí pro pohodlnější vaření, soft-tlakovým víkem (ten dělá z Remosky „papiňák“) a praktický stojánek.

O tom, jak jsou zákazníci z tradičního spotřebiče nadšení i dnes, svědčí například tato Remoska recenze, která nedávno vyšla na blogu Ecoblog. Autor Radek, mimo jiné velký příznivce zero-waste a zdravého životního stylu, se v ní dělí o své první zkušenosti a zároveň přidává několik chutných receptů.

Jak Remoska funguje?

Na český fenomén nedaly dopustit naše babičky a rozhodně to nevypadá, že by se chystal do důchodu. Naopak je o něj zájem i v zahraničí – zamilovaly se do ní například v Anglii, kde se během prvního týdne po uvedení do prodeje prodalo 1500 kusů. Za první rok si Remoska našla cestu do 17 000 anglických domácností. Za úspěchem české specialitky jistě stojí absolutně snadné používání. Nečeká vás žádné zdlouhavé nastavování programů – zkrátka a dobře mísu zapnete a necháte ji vykonat její práci.

Remoska využívá princip vrchního ohřevu, což v praxi znamená, že teplo produkované víkem rozvádí po stranách hrnce. Díky tomu se jídlo připravuje rovnoměrně a nepřipaluje se. Navíc jde o ekonomicky šetrný proces – mísa je poměrně malá a za pouhých deset minut zvládne to, k čemu by běžná trouba potřebovala hodinu. Ve finále lze ušetřit až 80 % energie – z dlouhodobého hlediska tak může pomocník přinést zajímavou úsporu a přispět k celkovému snížení energetické náročnosti domácnosti.

Jak vybrat správný typ?

Rozhodli jste se, že si Remosku pořídíte, ale zarazilo vás, že není jen jedna? Současná produkce nabízí několik mírně odlišných variant – liší se především velikostí a hmotností. V prvé řadě si proto ujasněte, kolik porcí budete v míse běžně připravovat.

Tvar všech nabízených modelů je vždy stejný. Výhody kruhové mísy jsme nastínili výše – nehrozí u ní zachytávání jídal v rozích a připékání. V čem se však jednotlivé hrnce liší, je použitý materiál. Forma z hliníku je dobrou volbou na pečení koláčů, moučníků, nákypů a dalších dezertů, u kterých je rovnoměrné pečení spodní strany ještě důležitější než u jiných druhů pokrmů. Mísa s teflonovým povrchem je zase o něco efektivnější při přípravě masitých a zeleninových pokrmů. V zásadě však nelze říct, který typ Remosky je lepší volbou. V obou nakonec připravíte vše, na co máte právě chuť.

Menší Remosky nabízí objem 2 l a jsou rozumným řešením pro domácnosti, ve kterých se běžně připravují 2-3 porce. Větší mísa s dvojnásobným objemem, tedy 4 l, je správným krokem pro každého, kdo má kolem sebe více hladových krků. Jednotlivá velikostní provedení se logicky liší hmotností a příkonem.

No a pokud zvolíte Remosku opatřenou víkem s okénkem, budete moct sledovat průběh přípravy jídla bez odklápění, takže nebude docházet k úniku tepla. Víko bez okénka zase nabízí rovnoměrnější pečení.